Smacznie i niedrogo – Smak Starego miasta

Każde duże polskie miasto ma do zaoferowania coś, czego inne nie posiada. Weźmy pod uwagę stolicę Małopolski – po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy: „restauracja Kraków” możemy zostać zalani wynikami wyszukiwania. Owszem, każde miasto posiada restauracje, ale tylko Kraków posiada prawdziwe dzielnice restauracyjno-kulturowe. Do czołówki wspomnianych z pewnością należy dzielnica Stare Miasto, do której zalicza się sławny na całą Polskę i Europę Kazimierz.

Dlaczego akurat tam? Być może dlatego, że Kazimierz to mozaika kulturowa, to mix wszystkiego, co najlepsze w Polakach i Żydach.  Nie bez powodu zawsze tam odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej – jeden z największych tego typu festiwali na świecie. Poza ucztą duchową, nasycić się można fizycznie, ponieważ istniejące w tamtych okolicach bary i restauracje posiadają bardzo szeroką ofertę.

Potrawy mają duszę polska i żydowską. Tak samo, jak wystrój niejednej kazimierzowskiej restauracji. To właśnie on – obok wspaniałego menu – potrafi przyciągnąć i zatrzymać na dłużej swoich klientów. Jednak pod hasłem: „restauracja Kraków” nie odszukamy tylko eleganckich, stworzonych dla najbogatszych lokali. Kazimierz to także kluby i puby. To tam w jednym pomieszczeniu usłyszysz język polski, angielski i hebrajski. Spotkasz ludzi, których nie mógłbyś zobaczyć nigdzie indziej. Tylko na Kazimierzu widokiem codziennym jest idący ulicą ortodoksyjny Żyd. By poznać dogłębnie klimat krakowskiego Kazimierza najlepiej byłoby odwiedzić wszystkie lokale gastronomiczne i kulturalne, aby móc mieć pełne zdanie na ten temat. Jednak, kiedy już tam jesteś, chłoniesz go całym sobą. Każdy bar jest wyjątkowy, każda budowla ma duszę.

Przyjeżdżając do stolicy Małopolski, zawsze warto odwiedzić Stare Miasto, bo to najstarszy obszar Krakowa i to tam tkwi najwcześniejsza historia. Trafiając na Kazimierz, przed wejściem do któregokolwiek budynku, spójrz na jego zewnętrzne ściany. Pod frazą: „restauracja Kraków” nie mieści się tylko lokal, ale cała historia ludzi tam żyjących.

Comments are closed.